Gebelikte Rahat Bir Uyku İçin Neler Yapmalısınız

Gebelikte rahat bir uyku için yapmanız gerekenler

Kadınlar için hem keyifli hem de zorlu bir süreç olan gebeliğin özellikle son aylarında yaşanan uyku problemlerini bu önerilerle çözebilirsiniz.

Hamilelik hayatınızda sadece birkaç kez yaşayabileceğiniz en güzel ve özel dönem. Bu mucizevi dönem muhakkak ki bazı zorlukları da beraberinde getiriyor. Bunların başında da uyku problemleri geliyor.

SOS pozisyonu en ideali

Gebeliğin ilerleyen haftalarında büyüyen karnınız nedeniyle sırt üstü ve yüz üstü yatmakta zorlanabilirsiniz. Bu dönemde sol tarafa yatarak dizleri kıvırmak ve bacakların arasına yastık koymak size bebeğinize en iyi yatış pozisyonunu verecektir. Bu yatış şekline ‘SOS’ pozisyonu denmektedir. Bu yatış şekli plasentaya en uygun şekilde beslenme imkanı sağlar. Bu pozisyon böbreğin rahat çalışmasını sağlayarak özellikle el ve dizlerde oluşabilecek ödemi azaltır.

1720407

Yüzüstü uyumayın

Rahat bir uyku için gebelik yastığı kullanmak faydalı olabilir. Bu yatış şekline zamanla alışabilirsiniz ve uyku sırasında pozisyonunuzu değiştirseniz bile endişelenmeden sol tarafınıza dönerek uygun şekilde uyumaya devam edebilirsiniz. Sırtüstü yatmak gebelikte uygun bir pozisyon değildir. Rahimin sırtınıza yapacağı ağırlık ağrılara sebep olabilir, bağırsakların damarlara uygulayacağı baskı kan akımında sıkıntılara ve hemoroide sebep olabilmekte. Aynı zamanda yüzüstü yatmak da rahime ve bebeğe baskı uygulayacağı için uygun değildir.

sw

Kahve ve kola içmeyin

Hamilelik döneminde sağlıklı ve uzun bir uyku için diyetinizden kola, kahve ve çay gibi içecekleri çıkarmalısınız. Gündüz saatlerinde bol sıvı alarak uyumadan 2-3 saat önce sıvı tüketmeyin ve ağır yemeklerden kaçının. Bulantılar için yatmadan ve kalkmadan önce bisküvi veya kraker yemek faydalı olacaktır. Yatağa gitmeden önce ılık duş ve süt içmek iyi bir uyku için yardımcı olur. Gece uyanırsanız uykunuzu dağıtmayacak şeyler yapabilirsiniz; televizyon seyretmek veya müzik dinlemek gibi kitap okumak da etkili olacaktır. Fırsat buldukça gün içinde yarım saatlik kısa şekerlemeler de faydalı olacaktır.

5847100997_112bb9c9f6_b

CEVAP VER