Göztepe A.Ş.-Eskişehir Spor 1.lig Play Off Final Müsabakasında Çıkan Olaylarla İlgili Basın Açıklaması

Göztepe A.Ş.- Eskişehir Spor 1. lig Play off Final müsabakası esnasında meydana gelen ve her iki takım taraftarları içerisinde bulunan bir takım marjinal grupların öncülüğünde gerçekleştirilen olaylarla “kamu düzenini bozmaya yönelik, toplumda infial – endişe ve panik yaratacak” nitelikte yaygın şekilde maytap, meşale ve sis bombası kullanıldığı ve  kapı ve turnikeler ile koltukların kırılarak ve çimlerin yakılması suretiyle kamu malına zarar verildiği, söz konusu eylemlerin her iki takım taraftarı olan geniş  bir seyirci gürûhu tarafından işlendiği tüm spor kamuoyu tarafından açıkça görüldü.

Müsabakanın yapıldığı günün hemen ertesinde (05.06.2017)  Antalya Emniyet Müdürlüğünce oluşturulan özel ve geniş bir çalışma ekibinin Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı ile koordineli olarak 2.5 ay boyunca yürüttüğü çalışmalar neticesinde toplam 7 terabaytlık (Tb) Stad güvenlik kamera görüntülerinin 4 Tb’lık kısmının kare kare incelemesi sonucunda bugün (18.08.2017)  Antalya merkezli İzmir, Eskişehir, İstanbul, Ankara, Aydın ve Mardin illerini kapsayan bir Operasyon (1. Dalga) gerçekleştirildi.

Belirtilen suçları “Organize Bir Şekilde ve Örgütlü” olarak gerçekleştirdikleri şu an itibariyle tespit edilip değerlendirilen her iki takım taraftarları içerisindeki marjinal şüpheli sayısı (46), “Kamu Malına Zarar” verilmesi olayına karışan şüpheli sayısı (26) ve operasyon kapsamında haklarında “yakalama ve gözaltı kararı” verilen toplam şüpheli sayısı (72)’dir.

Şüphelilerden şu an itibariyle  (59)’ u  ikamet ettikleri Antalya, İzmir, Eskişehir, İstanbul, Mardin, Ankara ve Aydın illerinde bugün sabah saatlerinde yapılan “eş zamanlı operasyonlarla” yakalanarak gözaltına alınmış ve yapılacak adli işlemleri için Antalya’ya getiriliyor.

CEVAP VER